Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
15496
post-template-default,single,single-post,postid-15496,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

İstanbul Boğazı’nın Kuzey Uçları Anadolu ve Rumeli Kavağı

İstanbul Boğazı’nın en kuzeyinde karşılıklı kurulmuş iki mahalle Anadolu ve Rumeli Kavağı… Şu an Türkiye’nin neresinde olursanız olun mühim değil, biz kararlıyız fotoğraflarla da olsa bulunduğunuz yere Kavaklar’dan esintiler getirmeye… 🙂

Şehrin en turistik bölgeleri arasında bulunan Anadolu Kavağı ve Rumeli Kavağı güzeller güzeli İstanbul Boğazı’nın iki yanında yer alır.
Kavakların önemi Osmanlı dönemine kadar uzanır… O dönemler Karadeniz’den İstanbul’a giriş yapan gemiler burada bulunan gümrük noktalarında teftiş edilirmiş.
Sokaklarında gezinirken yaşattığı nostaljik duygular kadar, Boğaz turu yapanlara karadan verdikleri fotoğraflar da doyumsuz güzelliktedir.
Beykoz ilçesindeki Anadolu Kavağı’na da Sarıyer ilçesindeki Rumeli Kavağı’na da hem karayolu hem deniz yolu ile ulaşım sağlanabilir.
Anadolu Kavağı’nda çok eskiden deniz trafiğinin gözlendiği Yoros Kalesi’ne çıkabilir, İstanbul Boğazı’na bakarken denizin ayaklarınızın altına serildiğini hissedebilirsiniz.
Bu iki balıkçı semtinin alametifarikaları arasında kıyıya vuran balık kokusu, balıkçı kayıkları, taze balıklar yiyebileceğiniz balık restoranları da bulunur.
Anadolu ve Rumeli Kavakları deniziyle, sükûnet içindeki yaşamlarıyla metropoldeki koşturmadan uzaklaşmak isteyenlere eşsiz bir kaçış imkânı sunar.

 4,409 okunma

akin aksoy