Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
18085
post-template-default,single,single-post,postid-18085,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

İNSANLIĞIN ESTETİK ALGISINI YÜKSELTEN KUŞ TÜRLERİ

Onlar renkleri, tüyleri, ötüşleri, gökyüzünde süzülüşleri ile insanlığın ilham kaynakları… Düşünebiliyor musunuz kuşların yaklaşık 10 bin türü bulunuyor. İçlerinde 5 cm. ve birkaç gram olan mini miniler de var, boyu 2 buçuk metreyi bulan kocaman sevimliler de… Fosil kayıtlarına bakılırsa dünyanın yerlisi onlar, çünkü 150 milyon yıl önceden bu yana varlar…

1#

Büyük gagalı kısa kanatlı ibibik kuşu tepesinde taşıdığı tüylerle olabilecek en estetik görüntüye sahip. Eşine duyduğu sadakat, anne-babasına gösterdiği hürmetle tanınan ibibik kuşu hüthüt ya da hüdhüd olarak da biliniyor ve insanlara yakınlaşmakta hiç zorluk çekmiyor.

2#

Renkli gagaları ve göz alıcı parlaklıktaki siyah tüyleriyle tukan kuşları biz insanları büyülemeye devam ediyor. Çoğunlukla tropikal bölgeler ve balta girmemiş ormanlarda yaşayan tukanlar sürüler halinde yaşayan sosyal kuşlar ve en çok meyve yiyerek beslenmeyi seviyorlar.

3#

Gövdesinin alt kısmı beyaz üst tarafı başından kuyruğuna kadar mavinin tonlarını barındıran bu zarif görünümlü kuş kargagillerden… Zarif görüntüsü sizi aldatmasın çünkü esaret altına alınmaya kalkışıldığında hemen diğer mavi alakarga arkadaşlarını da çağırıyor ve oldukça saldırganlaşabiliyor.

4#

Horoz gibi tepeliği bulunan kaya horozu kuşları mavi ve kırmızı renkleriyle bakmaktan zevk alacağınız güzellikte bir canlı. Fakat bu renkler genellikle erkek kaya horozlarına ait, dişilerin renkleri ise kahverengiye daha yakın oluyor. And Dağları’nın sakini kaya horozları Peru’nun da ulusal sembolü.

5#

Fotoğraftaki altın sülüne bakmaktan kendinizi alamadınız değil mi? Bu rengârenk görüntü genellikle erkek altın sülünlere ait, türün dişileri nispeten daha sade… Erkeklerin boyu kuyruklarıyla birlikte bir metreyi biraz aşabiliyor. Anavatanı ise Çin’in orta bölümlerindeki dağlık bölgeler…

6#

Asıl yerleşim yeri Avustralya olan gökkuşağı ispinozunu muhteşem görüntüsü nedeniyle evlerinde besleyenler de bulunuyor fakat bilinmeli ki suyu, güneş ışığını, açık ve temiz havayı çok seven, besinleri dönemsel olarak değişebilen bu kuşların bakımında oldukça hassas olunması gerekiyor.

7#

Gözlerine papatya benzeri bir çiçek monte edilmiş gibi duran bu minik kuş, cüssesi ile çelişen çok güçlü ötüşüyle tanınıyor. Küçük gruplar halinde yaşayan beyaz tepeliler için bu ötüş harika bir iletişim aracı… Afrika’nın batısında yaşayan kuş adını zaman zaman yukarı doğru diktiği beyaz tepesinden alıyor ama bu tüylü tepeyi görmek ne yazık ki her zaman mümkün değil.

8#

Japon turnaları dünyanın en nadir bulunan turna türlerinden… Günümüzde sadece 1500 Japon turnasının kaldığı bilinmekte… Boyları 1,5 metre civarında olup kanat açıklığı 2,5 metreyi bulabilen Japon turnaları Uzak Doğu felsefesinde şansı, uzun ömrü ve aşkı temsil ediyor.

 2,542 okunma

akin aksoy