Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
23752
post-template-default,single,single-post,postid-23752,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

HOŞ GELDİN BAHAR!

Özlemle beklenen ilkbahar nihayet geldi! Yaz mevsimine ılık bir geçiş yaptığımız şu günlerde, baharın güzelliklerini satır aralarımıza serpiyor ve birbirinden renkli manzaralar paylaşıyoruz. Amsterdam lalelerinden Tokyo’nun sakurasına, badem ağaçlarından çan çiçeklerine kadar onlarca güzellik sizleri bekliyor. İşte ilkbahar denince akla gelen doğal güzelliklerden birkaçı…

1#

Laleler açtıysa ilkbahar gelmiştir! Keukenhof Bahçeleri’ndeki görüntü bu mevsimde gerçekten büyüleyici oluyor. Lalelerin en güzel olduğu zaman nisan ayı. Devamında mayıs sonuna kadar tam bir görsel şölen sizleri bekliyor. Bu arada lalelerden bahsetmişken ülkemizin eşsiz güzelliklerine de değinmeden olmaz. Sokakları, parkları, bahçeleri süsleyen laleler ilkbaharda İstanbul ile buluşuyor. Gülhane Parkı, Gözdağı Korusu, Emirgan Korusu başta olmak üzere laleler, İstanbul’u adeta renkli bir festival alanına dönüştürüyor.

2#

Japon kültüründe pembe çiçekli ağaç oldukça önemli bir yere sahip. Kiraz çiçeği olarak da bilinen sakura, yeniden doğuşu simgeliyor. Sakuraların açtığı bu dönem tüm Japonya’da coşku ile kutlanıyor. Diğer bir deyişle Tokyo’da ilkbahar, kiraz çiçekleri ile resmi olarak başlıyor!

3#

Ülkemizin eşsiz güzellikleri, tüm dünya ile yarışabilecek düzeyde. Havaların ısınması ve badem ağaçlarının çiçek açmasıyla Akdamar Adası masalsı bir havaya bürünüyor. Van Gölü’nün mavi suları, badem ağaçlarının renkli çiçekleriyle adeta dans ediyor ve bize de seyrine doyulmaz bir manzara çıkıyor.

4#

Belçika’da bulunan Hallerbos Ormanı’nda çan çiçeklerinin büyüsüne kapılıyoruz bu sefer de. Mevsim ilkbahar oldu mu orman adeta dile geliyor. Çan çiçekleri, baharın müjdecisi olarak sayılır. Eşsiz kokuları ve mor rengi ile görenleri kendine hayran bırakıyor.

 3,413 okunma

Derya Ülkar