Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
15006
post-template-default,single,single-post,postid-15006,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

Farklı Kültürlerden 8 Geleneksel Çalgı

Coğrafyaların, toplumların, ülkelerin özgün müziklerinden söz ederken o müziği üretmede kullandıkları müzik aletlerini de unutmamak gerekir dedik ve kimi ortaya çıktığı coğrafyanın sınırları içinde kalmış kimi dünyaya açılmış 8 geleneksel çalgıyı sizin için listeledik!

1#

İskoçların milli çalgısı gayda Trakya, Bulgaristan ve Makedonya’nın da yerel çalgısıdır. Kuzeydoğu Anadolu’da “tulum” adıyla bilinen nefesli çalgı oğlak derisinden yapılıyor.

2#

Yunan müziğinin önemli çalgılarından buzuki, saz enstrümanının tellerine ve gitarın perde düzenine sahip karma bir çalgıdır. Mızrap ya da penayla çalınan enstrümanın gövdesi sedef kakmalarla süsleniyor.

3#

Rusya’nın yerel çalgısı balalayka Orta Asya Türklerinin çaldığı dombradan esinlenerek geliştirilmiş bir enstrümandır. Bu üç telli çalgı genellikle yerel şarkılara tek başına eşlik ederken orkestra içinde de yer alabiliyor.

4#

Orta Asya’da yaşayan Türklerin hala büyük önem atfettiği kopuz o coğrafyaya ait masallarda da adı geçen bir çalgıdır. Bağlamanın atası kabul edilen müzik aleti bugün Kafkaslardan Balkanlara kadar birçok yerde görülebilir.

5#

Çin’de ortaya çıkan ve 17. yüzyılda Çinliler tarafından Japonya saray çevresine tanıtılan koto, zamanla Japonya’nın geleneksel çalgısı haline gelmiştir. Japonlar eskisi kadar olmasa da bu mistik enstrümanı kullanmaya devam ediyor.

6#

Avusturya ve Almanya’nın Bavyera eyaletinin milli çalgısı zither, diz ya da masa üzerine koyularak çalınabilen telli bir çalgıdır. Genellikle parmakla çalınan enstrüman mızrapla da çalınabiliyor.

7#

Hintlilerin yerel çalgısı sitara günümüzde Batı ülkelerinde de ilgi gösteriliyor. Mistik bir sese sahip bu uzun saplı telli çalgı aslında İran ve Afganistan bölgesindeki bir çalgıdan türetilmiş.

8#

Kökleri Yunan mitolojisine dayanan ve bizim pan-flüt adıyla bildiğimiz enstrüman için bir değil birçok ülkenin yerel çalgısıdır diyebiliriz. Pan-flüt, Güney Amerika’da Peru başta olmak üzere, Avrupa ve Asya’da kimi ülkelerin kültürlerine çoktan yerleşmiş durumda.

 5,864 okunma

akin aksoy