Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
14763
post-template-default,single,single-post,postid-14763,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

Evcil Hayvanınızın da Rahat Edeceği Bir Ev İçin 7 Öneri

Konforumuz için her detayını düşündüğümüz evlerimiz unutmayalım ki evcil hayvanlarımıza da ait… Onlar evimize alacak, hayatımızı paylaşacak kadar sevdiğimiz canlılar… Birçoğumuzun yalnızlığını gideren can dostlarımız… Peki, onların evlerdeki konforu için neler yapılabilir? Sorunun cevabını listemizde bulabilirsiniz.

1#

İlk önerimiz yeni bir eve çıkma düşüncesinde olanlar için olacak, çünkü bazı özellikleri eve sonradan dâhil etmek mümkün olmayabilir. Bunların başında taşınacağınız evin bahçeli olması ya da yakınlarında park bulunması geliyor. Özellikle bir köpekle aynı evi paylaşıyorsanız açık havada vakit geçirebileceği bir alan bulunması en az onun kadar sizi de mutlu edecektir.

2#

Eşya seçimlerinizi tırmalamayı, kemirmeyi, oynamayı seven küçük dostlarınızı düşünerek de yapmalısınız. Koltukların dayanıklı kumaşla kaplı olmasına dikkat etmek, lekesi çabuk çıkan halılara öncelik vermek, pahalı bir aksesuar alırken her an kırılabileceğini önden kabullenmek sizin içinizi rahat tutarken, dostunuzun kendi evinde özgürce hareket etmesini sağlayacaktır.

3#

Kedinizin doğasıyla uygun hareket etmesini sağlamak, tırmalama isteğine destek olmaktan geçiyor. Bunu evdeki perdeler, koltuklar, mobilyalar üzerinde uygulamasını istemiyorsanız bir an önce sevimli patiler için bir tırmalama tahtası almalısınız. Böylece hem onu mutlu edecek hem eşyalarınızın uzun ömürlü olmasını sağlayacaksınız.

4#

Evcil hayvanınızın ilgisini çekecek oyuncaklarla bir oyun alanı oluşturmanız, evde olmadığınız zamanlarda onun da eğlenerek vakit geçirmesini sağlarken, geri döndüğünüzde sizi mutlu gözlerle karşılamasına neden olacaktır. Unutmamanız gereken bir diğer detay da evde olmadığınız zamanlarda kedi ya da köpeğinizin rahatça dolaşabilmesi için odaların kapısını açık bırakmak olmalı.

5#

Yatak konusu kediler için önemli olabilirken köpekler her yeri yatak olarak kullanmaktan çekinmezler. Ama onların da eklemlerini ve kemiklerini rahatlatacak bir yatağa ihtiyaçları olmadığını söyleyemeyiz. Evcil hayvanınız için yatak alırken ona uygun boyutlarda olmasına, kumaş konusunda kalitesine -ki bu kolay temizlenebilir ve dayanıklı olmasını da kapsıyor- dikkat edebilirsiniz. Bu arada, kedinizin yatağını evinizin en sıcak ya da güneş alan yerine yerleştirmeyi unutmayın!

6#

Evin havasını arındırmaları ve kattıkları estetik nedeniyle saksı bitkilerini hepimiz çok seviyoruz. Ama bazı bitkilerin yapraklarının zehirli olduğunu ve kurcalamayı seven küçük canlılar için tehlike arz ettiğini aklınızdan çıkarmayın! Bununla birlikte bitkisel besinler yiyerek sindirim sistemini rahatlatan kediler için evinizde “çim” yetiştirebilir ya da hazır kedi çimlerinden alabilirsiniz.

7#

Aynı evi paylaştığınız evcil hayvanlarınız için su ve mamayı ulaşılabilir yerlere koymak gerektiğini; kuş sahibi olanların mekânı sık sık havalandırmalarının iyi olacağını; köpeklerin kendilerine giydirilen bazı kıyafetlerden pek de haz etmediğini söylemiyoruz bile…

 675 okunma

akin aksoy