Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
15963
post-template-default,single,single-post,postid-15963,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

Dünyayı Sallayan Kral

Herhangi bir ülkenin ya da bir coğrafyanın kralı olmuş yüzlerce insan gelip geçmiştir yeryüzünden ama bütün dünyanın kralı olabilmiş çok az kişi vardır. O kişilerden biri de, Kuzey Kutbu’ndan Güney Kutbu’na tüm dünyayı Rock’n Roll ile sallamış, krallığının tescili geçen zaman tarafından yapılmış Elvis Presley’dir.

1#

Kamyon şoförü babası tarafından inşa edilmiş iki odalı evde büyüyen bir kraldı Elvis… Ailesiyle birlikte o evin yakınındaki kiliseye gidip gelirken dinlediği ilahilerden etkilenmiş ve duyduğu bu ilgi ona Rock’n Roll dünyasına uzanacak yolun kapısını aralamıştı.

2#

Müzik firmalarıyla görüşmelere başladığında sadece 18 yaşındaydı. Elvis Presley’nin en büyük şansı sesiydi ve müzik piyasasına girmekte de zirveye doğru ilerlemekte de hiç sıkıntı çekmedi. Bu dünyaya ilk girdiği yıllarda dahi listelerde haftalarca kaldı ve zaten sonra da hep zirveye oynadı.

3#

Elvis Presley demek biraz da yüksek bel pantolonlar, dik yakalı işlemeli ceketler, kalın taşlı kemerler demekti. Yaşadığı yıllardan milenyuma kadar kaybolmayan bu tarz, kostümlerini tasarlayan Lansky Kardeşler sayesinde gerçekleşmişti. Hepsinin ötesinde siz Elvis’in saçlarını boyadığını ve aslında sarışın olduğunu biliyor muydunuz?

4#

1950’li yılların başında dünyayı Rock’n Roll şarkılarıyla buluşturan Elvis, hayatını kaybettiği 1977 yılına kadar sadece şarkılarıyla değil dansıyla da gündemi salladı. Nasıl mı? Twist şarkısını dinlemeniz yeterli… Rock-a-hula, rock-rock-a-hula, Rock-a-hula, rock-rock-a-hula… 🙂

5#

Elvis Presley’yi tanımıyor ve tanışmak istiyorsanız dinlemeniz gereken birkaç şarkı adı daha vermemiz gerekir… I Want You, I Need You, I Love You… Heartbreak Hotel… Can’t Help Falling in Love… Stuck On You… Love Me Tender… Ve tabii ki Jailhouse Rock dinlemeniz kendisini anlamanıza yetecektir.

6#

Amerikalı film yapımcısı Hal Wallis şöyle demişti: “Hollywood’a yakışan bir şey varsa o da bir Presley filmidir.“ 33 filmi bulunan Kral ilk kez Love Me Tender filmiyle kamera karşısına geçmişti ve son filmi 1972 yapımlı konser filmi Elvis On Tour’du.

7#
elvis presley museum

Elvis Presley’nin sesi, şarkıları, dansı, tarzı insanları öylesine büyülemişti ki öldüğünde hayranları kabullenmek istemedi. Günümüzde dahi sanatçının ıssız bir adada inzivaya çekildiğine inanmakta ısrar edenler bulunuyor. Müzeye dönüştürülen Graceland’daki evi ise her gün yüzlerce ziyaretçi ağırlıyor.

 1,407 okunma

akin aksoy