Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
17865
post-template-default,single,single-post,postid-17865,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

Dünyanın Farklı Ülkelerindeki Balon Uçuş Sahaları

Arada herhangi bir cam olmadan kuş gibi süzülerek yeryüzünü seyretmek, rüzgârın gücünü hissederek yol almak balon yolculuğunun eşsiz tarafları arasında bulunuyor. En güvenli yolculuk türü olarak gösterilse de, siz lisans sahibi güvenilir firmalarla hareket etmeyi, herhangi bir sağlık probleminiz var ise uçuşun zararlı olup olmadığı konusunda bilgi almayı sakın ihmal etmeyin.

1#

Bazı manzaraları karşıdan izlemek yeterliyken bazılarının güzelliğine ve gizemine hâkim olmak için kuşbakışı görmek gerekir. İşte Kapadokya da onlardan biri… Peri bacalarının yoğunlukta olduğu volkanik oluşumları unutulmayacak bir deneyimle gözlemlemek sıcak hava balonlarıyla mümkün. Genelde gün doğumuyla havalanan balonlarda yaklaşık bir saat süren keyfi yaşayabilmek için rüzgârın elverişli olması yeterli.

2#

Tanzanya’nın koruma altına alınmış milli parkı Serengeti’de bir saat süren balon yolculuğu yapmak günlerce devam eden bir rüya gibi. Burası 14.763 metrekarelik bir alan. Hızla bir tarafa koşan antilopları, çocuklarıyla ilgilenen zebraları, şaşkın gözlerle etrafa bakınan ceylanları bir arada görmeyi kim istemez ki? Tabii canlıları sürüler halinde görebilmek için hem göç dönemlerine denk gelmek hem de mevsim koşullarının uygun olması gerekiyor.

3#

Hani balonların gökyüzünü kapladığı bazı fotoğraflar görürüz. İşte onlar genellikle festival dönemlerinde çekilmiş fotoğraflardır. Malezya’nın idari başkenti Putrajaya’daki festival zamanında o balonlardan birinde olmak herkes için mümkün. Putrajaya’nın İslam mimarisi ile yapılmış yapılarını ve doğasını görmek için balon yolculuğu yerinde bir tercih olacaktır. Bu arada hangi ülkede olursanız olun önemli olanın yolculuk edeceğiniz balon firmasının güvenilir olduğundan emin olmak olduğunu unutmayın.

4#

Myanmar’ın antik kenti Bagan, 9 ve 13. yüzyıllar arasında Pagan Krallığı’nın başkenti olmuş. Bölgede o dönem inşa edilmiş 10 bin Budist tapınağından yüzlercesi hala ayakta. Bagan ovasına yayılmış bu fantastik görünümlü antik yapıların üstünde süzülmek eşsiz bir deneyim olsa gerek. Yeri gelmişken belirtelim;  balon uçuşlarında yanınızda götürebileceğiniz eşyalar arasında genellikle su geçirmeyen ayakkabılar, şapka ve gözlük sıralanır, tabii yabancı bir ülkede iseniz bir de pasaportunuz.

5#

Dünyanın farklı bölgelerinde yapılan balon yolculuklarında 3 ya da 6 kişi ile havalanan küçük balonlar olabildiği gibi 20 kişi kapasiteli büyük balonlar da bulunabiliyor. Bunların dışında evlenme teklifi, doğum günü, yıldönümü gibi özel günler için de kişiye özel balon uçuşları yapılabiliyor. Bu tür planlar için en çok tercih edilen yerlerden biri Amerika Birleşik Devletleri’nin Kaliforniya eyaletindeki Napa Vadisi imiş.

6#

Arap Yarımadası’ndaki Birleşik Arap Emirliği’ni oluşturan 7 emirlikten bir tanesi de Dubai.  Ve buradaki balon yolculukları insana bambaşka deneyimler vadediyor. Uçsuz bucaksız görünen çölü, kum tepelerini, ağır adımlarla yol alan deve konvoylarını gökyüzünden seyretmenin keyfini düşünebiliyor musunuz? Edindiğimiz bilgilere göre balon şirketleri de, konakladığınız yerden alıp uçuş yapılacak yere getirmeye, sunacağı çeşitli ikramlara kadar müşterilerine farklı seçenekler sunuyormuş.

7#

Görkemli balon festivallerinin yapıldığı şehirlerden biri de İngiltere’deki Bristol şehri. Her yıl düzenlenen bu uluslararası festivalde aynı anda 100 kadar balon gökyüzünde süzülüyor. On binlerce kişinin de izleyici olarak akın ettiği festival ilk olarak 1979 yılında düzenlenmiş. Genellikle ağustos ayında yapılan ve birkaç gün süren etkinlik sırasında şehirde bazı noktalar trafiğe kapatılıyor.

8#

Balon uçuşları için hazırladığımız ideal listemizi elbette Türkiye ile başlattık Türkiye ile bitiriyoruz. Ülkemizin en ilginç doğal alanlarından olan Pamukkale travertenleri üstünde uçmak için, hani denir ya şu hayatta bir kez olsun yapılması gereken eylemlerden biri diyebiliriz. Listeyi kapatırken ifade edelim ki Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü çalışmalarını geçtiğimiz yıllarda tamamladı ve Samsun’dan Bitlis’e ülkemizde balon uçuşları yapılabilmesi için yepyeni alanlara uygunluk izni verdi.

 1,594 okunma

akin aksoy