Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
27812
post-template-default,single,single-post,postid-27812,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

DÜNYANIN EN YAŞLI AĞACI: METHUSELAH

ABD’deki Inyo Ulusal Ormanı içinde, Sierra Nevada’nın doğusundaki Beyaz Dağlar’da yer alan Antik Bristlecone Çam Ormanı’nda dünyanın bilinen en yaşlı ağacı yaşıyor. Mısır piramitleri inşa edilmeden çok çok önce filizlenen Methuselah ismindeki ağaç hakkındaki detaylar yazımızda…

1#

Methuselah (Metuşelah) ismindeki ağaç, 1950’li yılların sonunda dendrokronolog (ağaç halkalarını tespit ederek ağacın yaşını belirleme bilimcisi) Edmund Schulman ve Tom Harlan tarafından test edildiğinde 4.789 yaşında çıkmış, çimlenme tarihi ise M.Ö. 2833 dolayları olarak tahmin edilmiştir.

2#

Methuselah, Inyo Ulusal Ormanı’nın “yaşlı ağaçlar bölümü”nde bulunan ve diğer antik ağaçlarla çevrili durumdaki Metuşelah Korusu’nda hayatını sürdürüyor. Yine de ağacın tam yeri, herhangi bir zarar görmemesi amacıyla gizli tutuluyor.

3#

2012’ye kadar dünyanın en eski ağacı olarak kayıtlara geçen Methuselah, yaşlılık konusundaki rekorunu başka bir ağaca bırakacakmış gibi gözüküyor. Şili ormanlarında keşfedilen, endemik bir servi türü olan Büyük Dede’nin yaşını belirlemek için çalışmalar hâlâ sürmekte ve 5 bin yaşından daha yaşlı olduğu tahmin edilmektedir.

 1,106 okunma

Derya Ülkar