Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
24679
post-template-default,single,single-post,postid-24679,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

DÜNYANIN DÖRT BİR YANINDAN HAMUR İŞİ ÇEŞİTLERİ

Ülke olarak hamur işi konularında oldukça iddialıyız; elimize hamur ve su verildiğinde lezzetsiz bir tarif çıkarmamız imkânsız. Bu yazımızda kendi hamur işlerimizin dışında dünyanın farklı ülkelerinden ilginç hamur işi çeşitlerini de listeliyoruz.

1#

Almanya’nın en meşhur hamur işlerinden biri olan pumpernickel için koyu renkli bir çeşit çavdar ekmeği diyebiliriz. Siyaha yakın olan bu ekmek türü, 1570’li yıllardan bu yana üretilmektedir. Ekmek deyince pişmesi kısa sürer sanmayın; bu ekmeği pişirmek için 24 saate ihtiyaç var. Geleneksel reçete ile hazırlanan bu lezzet, Almanların gözdelerinden.

2#

İtalyan mantısı olarak bilinen raviolinin adı, İtalyanca sarmak anlamına gelen “Ravvolgere” fiilinden türemiştir. Susuz yapılan bu lezzet için yumurta sarısı ya da bütün yumurta yeterli olur. Raviolinin pek çok çeşidi var; çikolatalı, domates soslu, mantarlı, peynirli, kıymalı… Özellikle kızarmış ve çikolatalı olan ravioli oldukça ilginç lezzetlerden.

3#

Peynirli bir çeşit hamur işi olarak bilinen pão de queijo, Brezilya’nın Minas Gerais eyaletinden gelen geleneksel bir lezzettir. Kahvaltıların vazgeçilmezlerinden biri olan lezzet için nişastalı bir kurabiye türü demek mümkündür. Özellikle kahve ile birlikte yenen pão de queijo, her ne kadar Brezilya mutfağına ait olsa da günümüzde Arjantin’de de yaygın olarak tüketilmektedir.

4#

Kalın bir kek ya da gözleme olarak tarif edebileceğimiz pupusa, El Salvador’un ulusal yemeklerinden biridir. Mısır unuyla yapılan bu tarifin içine peynir, et ya da baharatlı fasulyeler eklenebilir. Kızgın bir sacda pişirilen pupusanın tarihinin M.S 600’lere dayandığı söylenir. O yıllara ait kalıntılarda, pupusaya dair izler bulunduğu iddia edilir. Bu arada Kasım ayının ikinci Pazar günü El Salvador’da Ulusal Pupusa Günü olarak kutlanır ve halk sokaklarda pupusa yeme yarışmaları yapar.

5#

İngiliz kahvaltısı denince akla ilk gelenlerden biri crumpet olacaktır. Karbonat ve maya ile elde edilen pofuduk kıvam, tatlı soslarla bir araya geldiğinde eşsiz bir lezzet şölenine dönüşür. Pürüzsüz yuvarlak tabanına karşın küçük deliklerle dolu üst yüzeyi vardır. Genellikle reçel, bal ya da şuruplarla tüketilmesinin yanı sıra peynir ya da zeytin ezmesiyle de yenebilir. Her birinin aynı boyutta olması önemli olduğundan crumpet hamuruna şekil vermek için genellikle özel çember kalıplar kullanılır.

6#

Çin mutfağının sevilen en meşhur hamur işlerinden biri olan mooncake, Çin’in tarihinde önemli bir yere sahiptir. İlk defa Shang Hanedanı zamanında yapılmış olan mooncake’in dışı sert, içi yumuşak dolguludur. Tarifi bölgelere göre farklılık gösterir, bazı yerlerde kahverengi kabuklu yapılırken, bazı bölgelerde ince kabuk tercih edilir. Çin mutfağının köklü lezzetlerinden biri olan bu keki insanlar özel günlerde birbirlerine hediye olarak ikram eder. Ayrıca Çin’de sonbahar ekinoksunun kutlandığı dönemde de insanların birbirlerine mooncake hazırladığı bilinir.

7#

Yazımızın finalini damaklarımızın aşina olduğu bir hamur işiyle yapalım. Onlarca çeşidiyle pide, Türk mutfağının en özel lezzetlerindendir. İçine peynir, kırmızı et ve benzeri pek çok ürün eklenebilen pideler, yörelere göre de çeşitlenebilir. Örneğin piştikten sonra üzerine yumurta kırılarak servis edilen ya da kapalı pide olarak nitelendirilen pide çeşitleri Karadeniz Bölgesi’ne özgü pide çeşitlerinden birkaçıdır.

 3,128 okunma

Derya Ülkar