Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
15543
post-template-default,single,single-post,postid-15543,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

Dünden Bugüne Doğu’dan Batı’ya Bulmaca

İnsanlığın bulmaca ile tanışması 1760 yılında Avrupalı kartografların yapbozu keşfetmesiyle başlamış. Günümüzde ise binlerce parçalık yapbozlar, çeşit çeşit kelime bulmacaları, Sudoku ve Kakuro gibi Uzakdoğu kökenli bulmacalar, çocuklar için eğitim amaçlı bulmacalar hayatımızın ayrılmaz bir parçası…

1#

Bulmaca çeşitlerinin en meşhuru kelime bilgisine dayanan kare bulmaca. Yer aldıkları yayına göre farklı zorluklarda örnekleriyle karşılaşabilirsiniz ama yine de en entelektüel bulmaca çeşidinin kare bulmaca olduğunu söylesek yanlış olmaz.

2#

Kare bulmacanın mucidi İngiliz gazeteci Arthur Wynne. Belki de bu yüzden kare bulmaca en çok gazetelerde karşımıza çıkıyor. İngiltere’deki ilk örnek 1922’de Pearson’s da yayınlanmış, dünyaca ünlü New York Times kare bulmacası ise 1930’dan beri yayınlanıyor.

3#

Ama bulmaca her zaman büyüklere hitap etmek zorunda değil! Çocukların hem becerilerini geliştirebilecekleri hem de eğlenebilecekleri bir alternatif labirent bulmaca.

4#

Sayılarla arası iyi olanlar için sayı avı ve aynı bulmacanın kelimelerle hazırlananı kelime avı ise daha çok dikkat ve odaklanma üzerine kurulu.

5#

Japonya kökenli Sudoku, zihnini genç tutmak isteyenlerin favorisi. 9 sayıyı kutucuklara yerleştirmeye dayalı bulmacadan her gün birkaç tane çözenlerin sayısı az değil!

6#

1974 yılında Mimar Erno Rubik üç boyutlu geometriyi anlatan bir model yapmak istedi ve o günden beri dünyanın her yerinde milyonlarca insan 9 renkli bu küpün formülünü çözmeye uğraşıyor.

7#

Bulmaca çözmenin herkes için faydaları var. Özellikle yaşlılık yıllarında hafızayı zinde tuttuğu düşünülüyor.

8#
plaj

Gençler için ise bulmacalar sayesinde yeni kelimeler öğrenmek, dikkat ve koordinasyonu geliştirmek mümkün. Ayrıca tatilin de vazgeçilmez eğlencesi…

 28,682 okunma

akin aksoy