Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
17409
post-template-default,single,single-post,postid-17409,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

Damaklarda Bıraktığı Nefis Tatlar Eşliğinde İrmik

Harika bir besin maddesi olan irmik herkes tarafından bilinir ama geleneksel mutfaklarda bir iki tarif dışında pek de yer verilmez. Oysa çorba, erişte hatta salatalarda kullanılabilen, besleyici değerleri oldukça yüksek bir üründür. Sayfamızda bu tuzlu tarifleri değil ama irmikle yapılabilecek birbirinden lezzetli tatlıları görebilirsiniz. Hatta biz irmik nedir ile başlayalım…

1#

Tıpkı un, bulgur, yarma gibi irmiğin ana maddesi de buğdaydır. Sert buğdayın öğütülmesiyle elde edilir ve iriliğine göre çeşitlere ayrılır. Mutfaklarımıza kadar gelen irmik kepekten, kabuktan arındırılmış beyaz irmiktir. Adı ise kırık buğday anlamına gelen “yırmık” kelimesinden türetilmiştir.

2#

Yaz ya da kış, öğle ya da akşam vakti ne zaman isterseniz yiyebileceğiniz irmik helvası özellikle balık sofralarının tatlı müdavimlerindendir. Sütlü ya da sütsüz yapabileceğiniz bu tatlının en güzeli ise içinde bir top dondurma saklı olanıdır.

3#

Revani Türk mutfağının en güzel şerbetli tatlılarındandır ve un yerine irmikle yapıldığında damaklarda uzun süre iz bırakır. Eğer yumurtalı tatlılardan hoşlanmıyorsanız o zaman da revaniye çok benzeyen ama yumurta ile değil yoğurtla yapılan İzmir şambalisini öneririz. Ama unutmayın şambali illa ki irmikle yapılır.

4#

Çocukluğumuzdan şu yaşımıza gelene dek severek yediğimiz kekin farklı malzemelerden oluşan onlarca tarifi olsa gerek. Havuçlu, ballı, ıslak çikolatalı, portakallı, labneli, haşhaşlı ve daha niceleri. Şimdi de bütün bu tarifleri beyaz unla değil de irmikle yapacağınız keklerde denemeye ne dersiniz?

5#

Potasyum, demir, çinko gibi vitamin ve minareleri ihtiva eden irmiği, yüksek oranda karbonhidrat içerdiğini de aklınızda tutarak çeşit çeşit kurabiye yapımında da kullanabilirsiniz. Hatta ülkemizde Mersin ve Hatay illerine özgü enfes kerebiç kurabiyelerinin irmikle yapıldığını da ekleyelim.

6#

Marketlerde kolayca bulunabilen pudingi kendi ellerinizle yapmak istediğinizde gerekli olan malzemeler irmik, şeker, süt ve tereyağı olacaktır. Çikolata, vanilya ya da meyveden ibaret aromanızı da içine ilave ettiğinizde sevdiklerinizin yüzünü güldürecek ev yapımı bir tatlıya sahip olabilirsiniz.

7#

Bol Hindistan cevizi ve sütle yapacağınız bembeyaz bir irmik tatlısı da alternatifleriniz arasında. Ama irmik, süt, şeker, vanilya, tereyağı ve Hindistan cevizini bu kez tencere ile ateş üstünde karıştırarak pişirmeniz, karışımı istediğiniz bir kalıba döktükten sonra buzdolabında muhafaza etmeniz gerekiyor.

8#
irmik, tatlı

Klasik tatlı malzemeleri olan yumurta, şeker, süt ve vanilyanın krem karamel yapımında kullanıldığını da biliyorsunuz ama bu tarifin içine irmik ekleyebileceğinizi biliyor musunuz? Tabii bu uygulamayla tatlınızın tadı gibi adı da başkalaşacaktır; irmikli karamel ya da karamelli irmik tatlısı. 🙂

 1,386 okunma

akin aksoy