Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
23605
post-template-default,single,single-post,postid-23605,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

BİRBİRİNDEN SEVİMLİ BENEKLİ HAYVANLAR

Hayvanlar âlemi, fiziki özelliklerinden tutun da yaşam alanlarına kadar başlı başına kocaman bir dünya. Kültür ve Yaşam sayfalarında bu renkli dünyaya sık sık yer vermeye çalışıyoruz. Aşağıda fotoğraflarını gördüğünüz canlılarla aynı gökyüzü altında yaşıyor olmak sizce de heyecan verici değil mi?

1#

Kırmızı ya da sarı üzerine siyah puantiyeleri ile en ünlü benekli hayvanlar uğur böcekleridir. Bazen de siyah üstüne kırmızı ve sarı puantiyeleri olabilir. Baharın habercisi olarak görülen uğur böcekleri çok iyi uçarlar ve uç uç böceği olarak da bilinirler.

2#

Uzun boyun ve bacaklarıyla en özgün canlı türlerinden olan zürafalar, benekleriyle de özeldir. Hatta farklı zürafa türleri beneklerinin rengi ve şekline bakılarak ayırt edilir. Örneğin Namibya zürafası ismi verilen türün yüzünde benek bulunmaz.

3#

Beyaz üstüne siyah veya kahverengi benekleriyle en ünlü çizgi film karakterlerinden olan dalmaçya köpeği veya dalmaçyalı, tamamen beyaz doğar ve sonradan beneklerine kavuşur. Dalmaçyalıların anavatanı olarak Hırvatistan’ın Dalmaçya bölgesi gösterilmektedir.

4#

Kedigiller familyasından olan ve pars adıyla da bilinen leoparın post rengi parlak sarıdan kahverengiye değişebilir ve üstünde siyah benekler bulunur. Tamamen siyah olarak görülen leoparlara dikkatlice bakıldığında ise üzerlerinde benekler olduğunu görebilirsiniz.

5#

Normalde geyiklerin çoğunda benek bulunmaz ama bazı türlerinde görülebilir. Özellikle Güney Asya’da yaşayan ve “benekli geyik” ismiyle bilinen tür onlardan biridir. Bu tür, açık kahve postunun üzerinde beyaz beneklere ve 75 cm’ye kadar uzayabilen boynuzlara sahiptir.

6#

Birbirinden farklı fiziki özelliklere sahip baykuş türleri vardır ve Güney Amerika’da yaşayan, kahverengi üstüne beyaz benekleriyle tanınan “benekli baykuş lucida” da onlar arasındadır. Orta ve Güney Amerika, birçok benekli türün anavatanıdır.

7#

Sığır ailesinin yavrulayan dişisine inek diyoruz. İneklerin fiziki özellikleri ırkına göre birbirinden farklı olabilir. Örneğin Hollanda kökenli Holstein ineğinin benekleri, parmak izi gibi canlıya özeldir, yani her birinin benek dizilimi farklıdır.

 11,603 okunma

Derya Ülkar