Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
16147
post-template-default,single,single-post,postid-16147,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

Binlerce Yıldır Başaktan Soframıza Gelen Lezzet

Buğdaygiller ailesinden olan bitkilere ve onların tohumlarına tahıl deniyor. Tahıl ürünleri içinde sıcak iklimleri sevenler kadar ancak soğuklarda yaşam bulanlar da var ve bu aile yüzlerce cins ile binlerce tür barındırıyor. Altı tanesini sizin için listemize taşıyoruz.

1#

Buğday için en çok kullanılan ama çok da doğru olan ifade temel besin maddesi oluşudur. Anadolu’dan, Kafkasya’dan ve İran’ın batı kısmından dünyaya yayıldığı düşünülen buğdayın ana malzemesi olduğu en lezzetli yemeklerin başında ise çorba geliyor.

2#

Önemli karbonhidrat kaynaklarından olan bulgur, buğday tanelerinden elde edilen bir tahıl ürünüdür. Esmer ve sarı bulgur olarak ikiye ayrılırken, kalın ve ince taneli olarak da sınıflandırılır. Kalın tanelisi ile pilav yapılırken, ince bulgur en çok kısıra yakışır.

3#

Bir tahıl ürünü olan arpa, üretim yoğunluğu açısından dünyada mısır, buğday ve pirinçten sonra 4’üncü sırada geliyor. Arpa ekmeği ise dünyanın en eski tarifleri arasında gösterilirken faydaları saymakla bitmiyor.

4#

Mısır’dan İstanbul’a “Mısır buğdayı/Mısır darısı” isimleriyle 1600’lerde getirilen mısır için her tür salatanın en uyumlu eşlikçisi diyebiliriz. Tabii hafif ve sağlıklı bir salatanın ana malzemesi olarak da tercih edebilirsiniz ama lezzetini ve besin değerini artırmak için yeşillik ilave etmeniz yerinde olur.

5#

8 bin yıldır tükettiğimiz ve yemek masalarımızın olmazsa olmazlarından pirinç dünyada da en çok kullanılan tahıl ürünüdür. Türk mutfağında çok farklı lezzetler içinde görebileceğiniz lezzet, dolma içine girdiğinde tadının zirvesine ulaşır.

6#
çavdar ekmeği

MÖ 6500 yılına kadar hikâyesi olan çavdar oldukça soğuk iklimlerde yetişiyor ve ülkemizde en çok Kayseri’de üretiliyor. Ekmeği ise karbonhidrat, protein, potasyum ve B vitamini içeren sağlıklı yapısı, kendine has kokusu ve lezzeti için tercih ediliyor.

7#

Başakları salkım şeklinde olan yulafın beyaz, siyah, kırmızı, sarı ya da boz renginde çeşitleri bulunmakta… Karbonhidrat, protein ve lif açısından zengin bu tahıl, kekten kurabiyeye farklı ve eğlenceli lezzetler için kullanılabiliyor.

 1,320 okunma

akin aksoy