Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
12053
post-template-default,single,single-post,postid-12053,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

9 Maddeyle Gülhane Parkı

Gülhane Park’ı, İstanbul’un en eski en tarihi parklarından birisidir. Asırlık ağaçların altında dinlenip kitap okumak, biraz olsun şehrin gürültü ve kalabalığından uzaklaşmak, renk renk çiçeklerle dolu yollarda yürüyüş yapmak isterseniz eğer Gülhane Parkı bunun için en ideal noktalardan bir tanesi. Bizler de bir araştırma yaptık ve 9 maddelik listeyle bu tarihi parkı sizler için ele aldık.

1#

İstanbul’un en güzel parkları arasında yer alan Gülhane Parkı ilk olarak Osmanlı Dönemi’nde sarayın dış bahçesi olarak kullanılmış. Parkın içerisindeki lalelerin, çeşit çeşit çiçeklerin ve güllerin burada yer alması tarih boyunca adının Gülhane Parkı olarak kalmasını sağlamıştır. Şehrin güzide noktalarından biri olan park uzun bir dönem bakımsız kalmış, 2003 yılında yapılan yenileme çalışmasından sonra ise bugünkü görünümüne kavuşmuştur.

2#

Geçmiş tarihinden günümüze kadar sahip olduğu zenginliği korumayı başaran park halk arasında Sarayburnu Parkı olarak da bilinmektedir. Fatih ilçesi, Eminönü semtinde bulunmaktadır ve 1912 yılında da saray bahçesi konumundan çıkarılıp halkın hizmetine açılmıştır.

3#

Gülhane Parkı, tüm güzellikleriyle beraber tarihsel açıdan bakıldığında da pek çok önemli olaya şahitlik etmiştir. Hagios Georgies Manastırı ve Panagia Hodegetria Ayazması’nın bölgede yer alması Bizans döneminde burayı değerli kılmış, park İstanbul’un fethi sırasında surlarla çevrilmiş, sayısız etkinliğe ve festivale de ev sahipliği yapmıştır. Aynı zamanda Osmanlı tarihinin önemli gelişmelerinden biri olan 1839 Tanzimat Fermanı da ilk kez Gülhane Parkı’nda okunmuştur.

4#

Hafızalarda yer alan ilk Atatürk heykelinin de 1926 yılında Gülhane Parkı’nda dikildiği söylenmekte. Ayrıca 1928 yılında parkta düzenlenen bir törenle Mustafa Kemal Atatürk, Latin harflerini halka duyurmuştur. İlk dersini burada verdiği ve Başöğretmen unvanını da bu parkta aldığı bilinmektedir.

5#

Parkın içinde İstanbul İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi de bulunur. Müzenin önemi maket ve model koleksiyonu bakımından Almanya Frankfurt’tan sonra dünyada ikinci müze olması… Matematik, mimari, coğrafya, tıp, astronomi, kimya ve daha birçok farklı bölümün bulunduğu müzede İslam bilim adamlarının ortaya koydukları nadide eserler de sergileniyor. Ziyaretçilerin yoğun ilgi gösterdiği bir diğer eser de müze girişindeki bahçede bulunan ve 9.yüzyıldan kalma dünya haritasının bir kopyası olan bu renkli yerküre.

6#

Geziniz esnasında mutlaka uğramanız gereken yerlerin arasında Ahmet Hamdi Tanpınar Edebiyat Müzesi de yer alıyor. Müze, zamanında Osmanlı döneminde geçit yapan alayları izlemek amacıyla kullanılan ve Topkapı Sarayı pencerelerinin İstanbul sokaklarına uzanan ilk ve tek Alay Köşkü’ymüş. 2011 yılında bir kütüphaneye dönüştürülmüş.

7#

Hepimizin bildiği üzere İstanbul sokakları ve parklarında her yıl lale festivalleri düzenleniyor. Gülhane Parkı da bünyesinde barındırdığı 50’ye yakın farklı tür ve 2 milyonu aşkın laleyle festival döneminin vazgeçilmez adresleri arasında bulunuyor. Eğer bahar aylarında İstanbul’da veya Gülhane Parkı yakınlarındaysanız burayı ziyaret etmeden geçmeyin deriz.

8#

Gülhane Parkı’na kadar gitmişken hemen bitişiğinde yer alan Arkeoloji Müzesi’ni de mutlaka görmelisiniz. Ülkemizin yanı sıra dünya için de önemli bir yere sahip olan müzede tarihe ışık tutan pek çok eser mevcut. Arkeoloji müzesi hem mimari yapısı ve dış cephesindeki mükemmel işçilik bakımından hem de içerisinde bulunan eserlerle dünyanın en iyi 10 müzesi arasında yer alıyor.

9#

Gülhane Parkı’nın en güzel noktalarından biri de gün sonuna doğru yaklaştığınızda yorgunluğunuzu atabileceğiniz güzel mi güzel çay bahçesi… Uzun süre unutamayacağınız huzur dolu bir günün ardından İstanbul Boğazı’nın yarattığı o muhteşem manzaranın eşliğinde çayınızı yudumlayabilirsiniz.

 8,793 okunma

akin aksoy