Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
10683
post-template-default,single,single-post,postid-10683,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

8 Madde İle Makedonya’dan Balkan Esintileri

Gölleri, nehirleri, ormanları, farklı medeniyetleri anlatan tarihi yapıları, göz alıcı mutfağı ile Balkanların en güzel ülkelerinden Makedonya… Buraya giderseniz görmeden dönmemeniz gereken yerleri sizin için listeliyoruz. İlk sırada Yahya Kemal’den Mehmet Akif’e pek çok tanıdık iz taşıyan Üsküp var…

1#
makedonya

Taşköprü, Üsküp’ün ortasından geçen Vardar nehrinin üstünde bir Osmanlı eseri ve şehrin en köklü simgesi durumunda… Köprünün bir yakasına geçerek Büyük İskender heykelinin de olduğu Makedonya Meydanını gezebilir, diğer yakasına geçerek Türk Çarşısı’nda Türkçe konuşan insanların elinden bir Türk kahvesi içebilirsiniz.

2#

Makedonya’nın rüya gibi dedirten manzaralarından biri Avrupa’nın en eski göllerinden olan Ohrid’e ait… Göle kıyısı olan Ohrid şehri ise UNESCO koruması altında ve tarihi dar sokakları masalsı yürüyüşler yapabileceğiniz en özel yerler arasında.

3#

Struga da Ohrid Gölü kıyısına kurulmuş bir şehir. Kara Drin Nehri ile ikiye bölünüyor ve kültürel, doğal güzellikleri ile turistik bölgelerin başında geliyor. Kenti ve ortasından geçen nehri kuşbakışı izlemek için paraşüt gezintileri bile yapılabiliyor.

4#

Ohrid Kiril alfabesinin çıktığı ve yayıldığı yer olarak da bilinir. Ohrid civarında mutlaka görmeniz gereken yerlerden biri de Kiril alfabesinin yayılmasına öncülük eden Sveti (Aziz) Naum’un yaşadığı Sveti Naum Manastırı’dır. Yapı, Bizans mimarisinin en iyi örneklerinden biridir.

5#

Makedonya’nın ikinci büyük şehri Bitola bildiğimiz adıyla Manastır, caddelerinde Osmanlı imzasına sıkça rastlayabileceğiniz yerlerden biri… İshakpaşa Camii, Saat Kulesi bunların başında geliyor. Atatürk’ün eğitim aldığı Manastır Askeri İdadisi de burada yer alıyor ve günümüzde müze olarak kullanılıyor.

6#
makedonya

Makedonya’nın kuzeybatısındaki Tetova’da attığınız her adımla tarihe yolculuk yapacak ama Alaca Cami’yi gördüğünüzde büyüleneceksiniz. Buraya geldiğinizde mutlaka Mavrova Vadisi’ne de gitmenizi, yağmur sularının biriktirilmesiyle oluşturulan yapay Mavrova Gölü’nü görmenizi öneriyoruz.

7#

Makedonya’nın kuzey kesiminde yer alan ve adı Osmanlılar zamanından kalan Kumanova şehrinin 31 km uzaklığında müthiş bir arkeolojik alanla karşılaşmanız mümkün. Burası, Ay ve Güneş hareketlerini izlemek için binlerce yıl önce kurulan Kokino Alanı.

8#

Ohrid’den sonra ülkenin ikinci büyük gölü Büyük Prespa Gölü… Yüzlerce balık ve kuş türüne mesken olan göl, üstündeki Golem Grad adını taşıyan ada ile de turistlerin en çok ilgi gösterdiği yerler arasında bulunuyor. Ada yerleşime açık değil ve bu durum doğasını, manzarasını, havasını daha da eşsiz kılıyor.

akin aksoy