Türkiye’nin Kültür Haritası
Yukarı
Analog Kayıtla Sesin Derinliğini Duymak İsteyenlere 8 Plak Önerisi - Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
7677
post-template-default,single,single-post,postid-7677,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

Analog Kayıtla Sesin Derinliğini Duymak İsteyenlere 8 Plak Önerisi

Eskiden müzik dinlemek dendi mi akla plaklar gelirdi, zamanla teknoloji ilerledi kasetten CD’ye birçok format hayatımıza girdi ama içimizdeki plak sevgisi hiç değişmedi. Plağın müzik tutkunları için bu kadar vazgeçilmez olması, ses kalitesinden ve plaktan müzik dinlerken yaşadığımız nostaljik hislerden kaynaklanıyor. Plaktan dinlendiğinde ayrı bir tat verecek 8 albümü sizin için özenle seçtik.

Rüçhan Çamay’dan Para Parra Parrra
plak, türk müzik tarihi

Varlığı bir dert, yokluğu bir yara olan Para Parra Parrra’yı Rüçhan Çamay’ın damadı yazmış ve şarkı 1975 yılında Rüçhan Çamay’ın sesiyle ünlü olmuştu. Daha sonra Melike Demirağ da bu güzel şarkıyı seslendirmişti.

Yeşim’den Aşk Alfabesi
nostaljik plaklar, türk müzik tarihi

1974 yılında çıkan Aşk Alfabesi, dinleyiciye eski bir Türk filmi hissi yaşatıyor, bir de plağın cızırtıları eklenince kendinizi bir zaman yolculuğunda bulabilirsiniz.

Rezzan Yücel’den Bu Gece
nostaljik plaklar, türk müzik tarihi

Bestesi Melih Kibar ve Çiğdem Talu ikilisine ait olan Bu Gece, Rezzan Yücel’in çıkış yaptığı şarkı olmuştu. Hatta sanatçı 1978 yılında bu şarkıyla uluslararası bir organizasyon olan Eurovision’un Türkiye Ön Elemeleri’ne katılmıştı.

Lale Belkıs’tan Çingene
nostaljik plaklar, türk müzik tarihi

On parmağında on marifet olan yetenekli oyuncu ve şarkıcı Lale Belkıs’ın 1976 tarihli “Çingene” plağı zamanının en neşeli albümleri arasındaydı.

Sezen Aksu’dan Sen Ağlama
nostaljik plaklar, türk müzik tarihi

Sezen Aksu her dönem dokunaklı şarkılarıyla etkileyici albümlere imza atmıştır. İşte içimizde yer eden Sezen Aksu plaklarından biri… “Sen Ağlama”

Mazhar Fuat Özkan’dan Ele Güne Karşı Yapayalnız
nostaljik plaklar, türk müzik tarihi

Türk Pop Müziği’nin sevilen üçlüsünün en çok dinlenen plakları, haftalarca müzik listelerinin zirvesinde kalmıştı. Aradan geçen yıllara rağmen belki de en sevilen MFÖ albümü olarak kalan Ele Güne Karşı Yapayalnız…

Zeki Müren’den Gözlerin Doğuyor Gecelerime
nostaljik plaklar, türk müzik tarihi

Sanat Güneşimiz’in 1988 tarihli albümünde kadife sesiyle adeta ruhumuzu dinlendiriyor. Plağın analog sesine Zeki Müren kadar yakışan başka bir sanatçı düşünmemiz ise oldukça zor gözüküyor…

Alpay’dan Gitme
nostaljik plaklar, türk müzik tarihi

Karizmatik görüntüsü ve tavırlarını romantik şarkılarla buluşturarak Türkiye’nin en sevilen şarkıcılarından biri olan Alpay…

akin aksoy