Yukarı
Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
10467
post-template-default,single,single-post,postid-10467,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

8 Madde İle Yeşilin Adresi: Alaçatı Ot Festivali

Adını hiç bilmediği, hiç tatmadığı, kokusunu belki de ilk kez duyacağı yüzlerce ot ve otların farklı sunumlarıyla tanışmak isteyen lezzet severler her yıl Alaçatı Ot Festivali’ne akın ediyor. Biz de gidemeyenleri düşünerek, İzmir’in Çeşme ilçesinde Nisan ayının ilk haftası yapılan bu eğlenceli festivali 8 madde ile listemize alıyor ve hemen ekranlarınıza getiriyoruz.

1#

Geçmişi yüz yılı bulan taş evleri, evlerin renk renk kapı pencereleri, Arnavut kaldırımlı sokakları, bu sokaklarda karşılıklı dizilmiş kafeleri, önündeki minik tezgâhlarda satış yapan tasarım atölyeleri, el yapımı reçelleri, 150 yıllık yel değirmenleri, Ege Denizi’ne bakan plajları, kocaman pazarlar kuran yerli halkı ile Alaçatı bir festival için olabilecek en cazip yerlerin başında geliyor.

2#

“Alaçatı Ot Festivali” adı 4 yıl önce tescillendi ve 2018 yılında 9. kez düzenleniyor. Her yıl yenebilir bir yabani otun tema olarak belirlendiği festival için bu yıl “Sarmaşık Kuşkonmaz” seçilmiş.

3#

Kafanızın karışmaması için açıklamamız gerekiyor: Sarmaşık Kuşkonmaz tek bir bitki. Yabani kuşkonmazın acı ve tatlı olan iki çeşidi bulunuyor. Sarmaşık denilen kuşkonmazın acımsı bir tadı var ve bu tadın daha da acılaşmaması için kesinlikle bıçak kullanılmıyor. Eski çağlardan beri şifa amaçlı da kullanılan sarmaşık kuşkonmazın toplanmasından pişirilmesine kadar olan bilgiler ise bu yılki Alaçatı Ot Festivali’nde bol bol anlatılıyor.

4#

Festivaldeki yöresel stantlarda dede sakalı, karahindiba, radika, kızıl bacak, eşek marulu, duvaklı kuzu gevreği, deniz börülcesi gibi adı bile ilgi çeken yüzlerce otu ve yeşilin her tonunu görmek mümkün…

5#

Otlar en doğal halleriyle sergileniyor evet ama bu otlarla yapılan onlarca çeşit salata ve yemek de stantlarda çok geniş yer kaplıyor. Peksimetli ot salatası, şevketi bostanlı el açması börek, enginarlı pilav, turp otu ve daha neler neler… Bütün bu yemeklerin bölgede üretilen halis zeytinyağı ile yapıldığını da ekleyelim.

6#

Her yıl yapılan festivalde otları tanıma ve toplama gezileri, yemek atölyeleri, aşçılar ve gurmelerle yapılan söyleşiler, Alaçatı Amfi Tiyatro’da yapılan ot yemeği yarışmaları, yüzlerce kişinin elinde sepetinde taşıdığı otlarla katıldığı kortej festivalin en renkli görüntülerini oluşturuyor.

7#

Alaçatı ve çevresi özellikle butik oteller bakımından çok güzel alternatifler içerir ama Alaçatı Ot Festivali yaklaşmak üzereyken yer bulmak neredeyse imkânsızlaşır. Tur şirketlerinin hazırladığı çeşit çeşit paket programlar yerli-yabancı turistlerin giderek artan ilgisiyle karşılaşır. Size önerimiz gelecek yıllarda festivale katılmak istediğinizde birkaç hafta önceden yerinizi ayırtmanız.

8#

Listemizi lezzet ve şifa kaynağı otlarla ilgili birkaç bilgi vererek tamamlayalım. Öncelikle her otun toplamak için uygun bir mevsimi olduğunu unutmayalım. Toplayacağımız yerin temiz doğa alanı olması, yakınında gübre birikintisi, atık, çöp gibi yerler olmaması da önemli.  Diğer önemli bir bilgi de bitkilerin çoğalmasına engel olmamak için az miktarda olan otları toplamamak gerektiği…

Özlem Yılmaz