Türkiye’nin Kültür Haritası
Yukarı
2018 Temmuz’unda Ülkemizde Yapılacak 5 Festival - Halkbank Kültür ve Yaşam
fade
11603
post-template-default,single,single-post,postid-11603,single-format-standard,eltd-core-1.1.1,flow-ver-1.4,eltd-smooth-scroll,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

2018 Temmuz’unda Ülkemizde Yapılacak 5 Festival

Türkiye’nin ne kadar renkli bir ülke olduğunun en iyi anlaşıldığı zamanlardan biri de festival zamanlarıdır. Baharın gelmesiyle başlayan birbirinden farklı içeriklerdeki festivaller doğudan batıya, kuzeyden güneye neşemizi, tadımızı artırır, düşünsel ve duygusal dünyamızı zenginleştirirler. Yaz bitmeden katılabileceğiniz festivallere göz atmanızı önererek 2018 Temmuz ayı için 5 festivalin hatırlatmasını yapıyoruz sizlere…

Kanyon ve Doğa Turu Festivali / Kastamonu

Kastamonu’nun Pınarbaşı ilçesinde düzenlenen festival, bu yıl Temmuz ayının 19 – 22 tarihleri arasında doğa ve macera tutkunlarını ağırlayacak. Ülkemizde doğa sporları kültürünü yaygınlaştırmak ve pekiştirmek amacıyla yapılan festivale yöre halkının yanı sıra farklı illerden de katılım oluyor. Festivalde, Horma ve Valla kanyonları geçilerek Ilıca Şelalesi’ne doğru bir doğa yürüyüşü düzenleniyor.

Eğirdir Klasik Müzik Festivali / Isparta

Isparta Eğirdir’de gerçekleşecek olan festival bu yıl 1 Temmuz – 28 Temmuz tarihleri arasında müzik severlerle buluşacak. Ödüllü festivalde gençlerin klasik müziği daha yakından tanıması, müzikle uğraşan öğrencilere eğitici olanaklar sağlamak amaçlanıyor. Festivalde ülkemizin çeşitli konservatuarlarından öğrenciler ücretsiz olarak atölyelerde dersler veriyor, katılımcı olan herkes de bu imkânlardan faydalanabiliyor.

Divriği Çamşıh Halk Ozanları Festivali / Sivas

Bu yıl 22 Temmuz tarihinde düzenlenecek olan festival Sivas Çamşıh’ta gerçekleşecek. Festivale çevre illerden katılanlarla birlikte özellikle yurt dışından, Hollanda, Almanya ve Avusturya’dan birçok turist geliyor. Oldukça yoğun bir ilgiyle karşılanan festivalde ozanlık geleneğimizin kaybolmaması amacıyla farklı tarzlardaki türkülerimiz dinleyiciyle buluşuyor.

Lavanta Festivali

Lavantalar, her yıl haziran ayının sonlarına doğru morarmaya başlayıp, temmuz ayı geldiğinde de çiçeklerini patlatıp kendine has o güzel rengine kavuşur. Hasat zamanının gelmesi ve çiçeklerin toplanıp yağlarının çıkartılması ise ağustos ayını buluyor. Dünyanın her yerinde güzel kokusu ve zarif görüntüsüyle beğenilen lavantanın yarattığı o muhteşem görsel şölene şahit olmak isteyenler 13 ila 15 Temmuz tarihleri arasında düzenlenecek festival turuna katılıp keyifli bir deneyim yaşayabilir. Bu turun 12 ili kapsadığını da söylemeden geçmeyelim.

Beyoğlu Karma Festivali

Türkiye’nin birçok farklı şehrinden gelecek olan 70’i aşkın sanatçı ve zanaatkâr Taksim Beyoğlu’nda, 10 ila 30 Temmuz tarihleri arasında Beyoğlu Karma Festivali’nde buluşacak. Her yıl vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği festival, halk oyunları ve canlı müzik performanslarının yanı sıra gümüş telkâri, sedef kakma, ahşap işçiliği ve ipek dokuma gibi 63 farklı sanat dalını bünyesinde barındırıyor. Kültür ve sanatın değişmez adreslerinden biri olan Beyoğlu bu sene de farklı bir festivalle ziyaretçilerini bekliyor.

akin aksoy